YAPI KREDİ BANKASI

Kariyerinde bankacılığı hedeflemiş, öğrenmeye ve gelişime açık, dinamik, geleceğin yöneticileri olabilecek nitelikte adaylar işe alım süreçlerine dahil ediliyor. Deneyimsiz eleman işe alımlarında lisans mezunu ve yabancı dil bilgisine sahip, bankada uzun soluklu çalışabilecek, Yapı Kredi değerlerine uyum sağlayabilecek genç yetenekler tercih ediliyor. Deneyimli yönetici alımlarında ise kendi alanında uzman, dinamik, yeni fikirler üretebilecek, yenilikçi, banka değerlerine uyum sağlayabilecek profiller değerlendirmeye alınıyor. Management Trainee programı için; Türkiye ve yurtdışındaki önde gelen üniversitelerin lisans ve / veya master programlarından mezun, çok iyi derecede İngilizce bilgisine sahip, erkek adaylar için askerlik görevini tamamlamış ya da iki yıl süre ile tecilli olmaları öncelikli özellikler arasında yer alıyor. Adayların başvuruları, http://www.kariyerim.yapikredi.com.tr üzerinden ve ilanların yayınlandığı internet CV portallerinden kabul ediliyor. İşe alım sürecinde deneyimsiz adaylara genel yetenek testi uygulanıyor. Pozisyona bağlı olarak da, yeti testleri ve İngilizce testi uygulanıyor. Çalışanlar ilk iş günlerinde başlamak üzere Yapı Kredi Emeklilik A.Ş. Kurumsal Hayat Sigortası ve işe girişlerinden 1 ay sonra başlamak üzere Yapı Kredi Sigorta A.Ş. Sağlık Sigortası kapsamına alınıyor. Yıllık belirlenmiş tutarlar üzerinden yemek fişi veriliyor. Genel Müdürlük birimlerinde çalışanlar istekleri doğrultusunda yemekhane hizmetinden faydalanabiliyor. Genel müdürlük çalışanlarına servis olanağı sağlanıyor. İş kanunu çerçevesinde yıllık ücretli izin hakkı bulunuyor. Kurum katkı paylı bireysel emeklilik fırsatı da çalışanlara sunuluyor. Banka içinde ayrıca çeşitli sosyal kulüp aktiviteleri bulunuyor, çalışanlar ilgi alanlarına göre bu sosyal aktivitelere katılabiliyor.
  • CEO: Faik Açıkalın
  • Firma Sektörü: Diğer
  • Bulunduğu Ülke-İl: Türkiye - Adana


CEO: Faik Açıkalın

İletişim Bilgileri

Email
isealimmerkezi@yapikredi.com.tr

Düzeltme & Öneri

Önce İK departmanı ile bir görüşme sağladım. Özgeçmişim hakkında sorular soruldu. Okulda yaptığım mühendislik projeleri, bitirme projem ve aldığım sorumlulukları sordular. Üstesinden geldiğim bir proje soruldu ve bununla ilgili detaylara inildi. Neden bu departmanı seçtiğim soruldu. Fakat yeri uzak olduğu için çalışmayı tercih etmedim.

Yapi Kredi Bankasi junior dealer pozisyonu icin oncelikle sinava cagirildim. Sinav genel yetenek ve ingilizceden olusuyordu. İngilizce sinavinda kendinizi anlatin ve neden o pozisyona basvurdunuz gibi sorular vardi. Sinavi gecince ilk mulakata cagirildim. Hazine muduru, sorumlular ve bir insan kaynaklari calisani vardi. Benim icin ilk dakikalar cok rahat gecmemisti cunku ilk mulakatimdi. Konustukca sakinlesmistim ve birazda mulakattakiler beni rahatlatmisti. Daha sonra ikinci mulakat icin cagirildim. Bu mulakatta hazine direktorleri vardi ve dogal olarak daha gergin bir ortamdi. Sorular yine ayniydi ama ilk mulakata gore biraz daha rahattim. Ek olarak ingilizce konusmam istendi. Mulakatin sonunda maas beklentisi soruldu. Bu uc asamadan sonra genel mudur yardimcisiyla olan son bir gorusme kalmisti ancak ona cagrilmadim. Bu mulakatlarin bana en buyuk katkisi farklı seviyede çalışan insanlarla konuşarak mulakat korkumu yenmem oldu.

Benzer Firmalar

YAPI KREDİ BANKASI firmasına benzer firmalara buradan göz atabilirsiniz.