Mülakatlar

YAPI KREDİ BANKASI

YAPI KREDİ BANKASI

Yapi Kredi Bankasi junior dealer pozisyonu icin oncelikle sinava cagirildim. Sinav genel yetenek ve ingilizceden olusuyordu. İngilizce sinavinda kendinizi anlatin ve neden o pozisyona basvurdunuz gibi sorular vardi. Sinavi gecince ilk mulakata cagirildim. Hazine muduru, sorumlular ve bir insan kaynaklari calisani vardi. Benim icin ilk dakikalar cok rahat gecmemisti cunku ilk mulakatimdi. Konustukca sakinlesmistim ve birazda mulakattakiler beni rahatlatmisti. Daha sonra ikinci mulakat icin cagirildim. Bu mulakatta hazine direktorleri vardi ve dogal olarak daha gergin bir ortamdi. Sorular yine ayniydi ama ilk mulakata gore biraz daha rahattim. Ek olarak ingilizce konusmam istendi. Mulakatin sonunda maas beklentisi soruldu. Bu uc asamadan sonra genel mudur yardimcisiyla olan son bir gorusme kalmisti ancak ona cagrilmadim. Bu mulakatlarin bana en buyuk katkisi farklı seviyede çalışan insanlarla konuşarak mulakat korkumu yenmem oldu.


ARÇELİK A.Ş.

ARÇELİK A.Ş.

0) Online matematik, ingilizce ve kişilik envanteri sınavları 1) IK mülakatı 2) Departman yöneticisi ile mülakat 3) Case study sunumu 4) Direktör mülakatı 5) IK'dan teklif


Revo Capital

Revo Capital

İlk önce analyst pozisyonunda bir çalışan ile görüştüm. Daha sonrasında partnerlardan birine yönlendirildim. bu görüşmede genel olarak venture capital tanımı ve girişimcilik, genel ekonomi üzerine sorular soruldu.


Deloitte Türkiye

Deloitte Türkiye

Deloitte son manager ve partner görüşmesi dışında tüm aşamaları online gerçekleştiren bir firma. Siteleri üzerinden cv'mi gönderdikten sonra bir genel yetenek sınavı (matematik-türkçe temelinde) gönderdiler. Bunu geçtikten sonra bir İngilizce sınavı testi gönderdiler. İngilizce sınavında normal test soruları dışında, bazı denetim işine özgü cümlelerin bire bir çevirisi gibi şeyler de istendi. Daha sonra bire bir manager görüşmesi yapıldı. Dostane, işin zorluğundan, yoğun tempodan ve bu tip detaylardan söz edildi. Bu işi herkesin yapabileceği, önemli olan ne kadar dayanabileceğimiz gibi şeylerden bahsedildi. Son partner aşaması ise daha çok tanışma ritüelinde geçen bir havadaydı. Bunlardan sonra telefonla teklif alıyorsunuz ve olumlu-olumsuz dönmeniz için size max. 5 gün veriyorlar.


PEPSICO TÜRKİYE

PEPSICO TÜRKİYE

PepsiCo Go yaz dönemi stajyerlik için başvuruda bulunmuştum. Unilever gibi tüm mülakat aşamaları online şekilde gerçekleşmişti. İlk başta CV'niz, kabul görmeniz halinde İngilizce ve genel yetenek sınavı, daha sonra video mülakat ile aşamaları tamamlamıştım. Son aşama olarak Sabah 9'da toplu kahvaltıyla başlayıp akşam üstü 4'e kadar süren bir etkinliğe davet ediliyorsunuz PepsiCo binasında. Programın son iki saatinde başvurduğunuz departman adaylarıyla birlikte bir manager ve onun asistanının da bulunduğu toplu case study çözümlemesi yapılıyor. Benimkinde yeni bir içecek türünün marka konumlandırması, pazarlama teknikleri, hedef kitlesi gibi birçok şey üzerinde çözümlemelerde bulunmuştuk. PepsiCo'da stajyer görüşmelerinin şöyle bir avantajı var ki, sizi database'lerine dahil ediyorlar ve bu stajyer görüşmeniz başarısız olsa bile ileriden açılan bir pozisyon için sizinle tekrar temas halinde oluyorlar. PepsiCo, Unilever ya da P&G gibi toplu alım yapmıyor, boşalan pozisyonlara göre şirket içi cv'lerden, referanslardan ya da stajyer adaylarıyla eksik pozisyonlarını dolduruyorlar. Ben stajyer görüşmesinin son aşaması olan case study bölümünde elenmiştim, o gün gelen ekipten sadece iki kişi alacaklardı beni seçmemişlerdi fakat daha sonra part-time uzun dönem asistant brand manage pozisyonu için tekrardan görüşme talebinde bulunmuşlardı, bu görüşme stajyer adaylığındaki aşamaları geçtiğimden herhangi bir ekstra mülakat olmadan direkt brand manager ile gerçekleşmişti.


L'oreal Türkiye

L'oreal Türkiye

Marketing MT pozisyonu için mülakata çağrılmadan önce kendi ofislerinde bir sınava davet ediliyorsunuz. Sınav, tablo/grafik okuma ve genel matematik problemleri içeren bir matematik testi ile paragraf sorularının yer aldığı bir Türkçe testinden oluşuyor. Sınav zor değil fakat süre zorluyor, yetiştirmek zor. Özellikle matematik problemleri olabildiğince hızlı çözülmeli. Bu sınavdan başarılı olursanız İK uzmanı ile sözlü mülakata çağrılıyorsunuz. Sözlü mülakatta kendinizi anlatmanızı istiyorlar, ayrıca pozisyonun


Kopaş Kozmetik

Kopaş Kozmetik

Telefon görüşmesiyle sizi ofise davet ediyorlar. Ofise gittiğinizde ilk önce ik daha sonrada marka müdürü ile mülakat oluyor. Bu aşamayı geçerseniz ikinci aşamada marka müdürü ik ve satış müdürünün olduğu ingilizce bir mülakat oluyor. Teklif vermeden evvel referans istiyorlar.


L'oreal Türkiye

L'oreal Türkiye

İlk olarak telefonla mülakat yapıyorlar. Sizi tanımaya yönelik kısa soru cevaplar içeren sorular. Kısa ve kolay bir ingilizce kısmıda bulunuyor. Telefon mülakatını geçerseniz ofise case study\'ye gidiyorsunuz. Case study 6 kişi (değişkenlik gösterebilir) yapılıyor. Verilen case\'ı önce kendiniz okuyorsunuz, daha sonra aranızda tartışıyorsunuz. Ardından herkes tek tek ingilizce olucak şekilde sunum yapıyor. Case study\'nin hemen ardından birebir mülakat yapılıyor. Bütün bu aşamaları geçerseniz te